سکوتــــــــــ

اوج بگیر حتی به تنهایی

جبر شخصی

تا زمانی که کودک توانایی تفکر و تمییز خوب و بد خود از یکدیگر را ندارد، تنها راه هدایت وی جبر خارجی است. به خاطر شیطنت و راحت طلبی ذاتی باید با اجبار موتورهای حرکتش را روشن کرد تا عادت ها در او شکل بگیرند و بعد که عادت ها شخصیت اش را شکل میدهند حرکت آسان میشود.

اما وقتی بالغ شد بدترین چیز برای او جبر خارجی است (منظور جبر در کارهای شخصی و هدایت فردی است) چون نتیجه ی عکس میدهد، فرد به خاطر تفکرات خاص خودش ممکن است به عمل مجبور شده علاقه ای نشان ندهد و وقتی مجبورش کنی یک عمل با نتیجه ی 40 درصدی (خیلی خوشبینانه) میگیری و به همان مقدار که مجبورش میکنی عقده  ای را در دلش بزرگ میکنی که یک جایی و یک زمانی وقتی از بند جبر خارجی ات رها شود آن کار را میکند که دلش بخواهد و با تنفر شدیدی که به عمل مجبور شده پیدا کرده هیچ نتیجه ای نخواهی گرفت چون دیگر سمت عمل نمیرود هیچ در بعضی موارد خلافش را انجام میدهد.

اجبارِ شخصی، گاهی اوقات تنها راه موجود برای تغییر خود است و تا خود را مجبور به انجام کاری یا نهی کاری نکنیم به هیچ وجه ممکن قادر نخواهیم بود که خود را تغییر بدهیم. هر چیزی که آرزویش را دارید در سبک زندگی تان بگنجانید تنها راهش اجبار شخصی است، مثلا دوست دارید صبح ها ورزش کنید ولی هیچ وقت نتوانسته اید انجام بدهید دلیلش همین عدم اجبار شخصی است، باید خودتان را مجبور کنید، خلاف این اجبار و خلاف اهمیت دادن به مسئله و سهل گرفتن قضیه را تنبلی میگویند که "عدوّ العمل کسل" دشمن عمل تنبلی و سستی است.

هم علاقه به انجام هست، هم فوایدش را میدانی، حتی به آن نیاز داری، از نان شب هم واجب تر است ولی چرا انجامش نمیدهی؟

زیرا خودت را به آن مجبور نمیکنی، باید خودت را مجبور کنی، جبری از درون و داخل با پشتوانه ی عقلانی

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
اوج بگیر حتی به تنهایی، نیاز نیست کسی همراهی‌ات کند، بعضی‌ها لیاقت هم پروازی با تو را ندارند، مثل کیسه‌های شنی می‌مانند که باید آن‌ها را از بالنِ وجودت بِکَنی و معلقشان کنی میانِ زمین و هوا

شش - چشم‌هایم را که باز کردم غروبِ جمعه به رنگ خون شده بود.
یک چیزی شبیهِ سمتِ چپ تصویرِ هدر ولی خیلی پر رنگ‌تر و مخوف‌تر. با ترکیب رنگ‌های صورتی، سورمه‌ای و قرمز...
در قالب کوه‌های کرمانشاه و دشتی پهناور.
انگار آسمان این بار می‌خواست خون ببارد...
Designed By Erfan Powered by Bayan