ســکــوت

12 نکته از کتاب 400 فن سخنوری

12 نکتۀ منتخب از کتاب 400 فن سخنوری نوشته‌ی احمد علامه فلسفی:

1- قبل از شروع سخنرانی برای رسیدن به تمرکز و آرامش 5 نفس عمیق از بینی بکشید و پس از حبس هوا 5 ثانیه صبر کنید و سپس از طریق دهان هوا را خارج کنید. (صفحه 10)

2- بهتر است پشت سر سخنران پردۀ آبی یا مخملی سورمه‌ای باشد چرا که از نظر علم روانشناسی رنگ‌ها این رنگ باعث تحریک عواطف و احساسات، آماده سازی روحیه مشارکت، اتحاد در فضای آرامش، درک و تعامل، رضایت و خشنودی، عشق و محبت و گذشت در جهت تحقق بخشیدن اهداف مشترک و عالم المنفعه میشود.[توجه کنید به فضای بیت مقام معظم رهبری و حتی وبلاگ من](صفحه11)

3-اگر در بین سخنرانی لکنت و اضطراب پیدا کردید یک حرکت جهشی انجام دهید تا ذهن تان فرصت بازیابی اطلاعات را پیدا کند مثلا میز را جا به جا کنید یا پنجره را باز کنید یا روی تخته چیزی بنویسید یا بپرسید که آن عقبی‌ها خوب صدایم را میشنوید؟ (صفحه 14)

4- از واژه‌های به نظر من، احتمالا یا ممکن است چنین باشد پرهیز کنید. نباید در سخنرانی ابراز ضعف کنید که این موجب ضعف اعتبار شخصیت شما میشود. عذر خواهی نکنید، خود را کوچک نکنید [خودم خیلی درگیر این مشکل بودم، مثلا میگفتم مطالعه ام کم بوده و نتونستم درست وقت بزارم و ببخشید؛ که این‌ها باعث تو ذوق زنی میشد] (صفحه 20)

5- نباید در سخنرانی‌تان توصیه و اعمال طریق کنید بلکه فقط طریق و راه را برای مخاطب شرح دهید تا خود مخاطب تصمیم بگیرد.(صفحه24)

6- برای بهتر شدن سخنرانی‌تان به سخنرانی سخنرانان خوب گوش دهید و از آن‌ها بهره ببرید اما صرفا تقلیدکار نباشید. (صفحه26)

7- برای سخنرانی یادداشت همراه خود ببرید و اندازه کاغذ یادداشت اندازه کف دست تان باشد. (صفحه26)

8- میتوانید سخنرانی‌تان را با ضرب المثل، کلمات قصار، داستان، لطیفه و یا یک موضوع جذاب شروع کنید. (صفحه 28)

9- تا قبل از اجرای سخنرانی پشت تریبون ننشینید؛ تا در هنگام دعوت مجری از شما حس انتظار و جذابیت را در مخاطبین بر انگیخته شود.(صفحه 34)

10- لباس سخنران: صبح تا ظهر اگر جایی سخنرانی داشتید، لباس سبز تیره یا پیراهن سفید بپوشید. اگر زمان سخنرانی‌تان ظهر تا غروب بود لباس سبز مایل به آبی رنگ و اگر خواستید در شب سخنرانی کنید لباس تیره با پیراهن سفید یا آبی آسمانی بر تن داشته باشید. (صفحه 45)

11- برای جلب توجه و در رفتن خستگی مخاطبان هر 15 دقیقه به مدت 1 یا 2 دقیقه یک لطیفه یا یک جمله مهیج تعریف کنید. (صفحه50)

12- صوت و طنین صدایتان بر اساس دستگاه 7گانه موسیقی به صورت زیر و بم و سرعت مناسب باشد تا جذبه و گیرایی نطق و شخصیت ناطق متجلّی گردد.(صفحه 70)

مفید بود و عالی
ممنون مثل خودتون
چه نکات جالب و ریزی

البته اصل به نظرم چیز دیگری ست
عالم که عامل و پرهیزکار باشد، بی رعایت این نکات هم حرفش تاثیرگذار خواهد بود
شما دیگه بحث عرفانیشو کردید و تاثیر سخن بزرگان رو میگید
ولی ما که هنوز بزرگ نشدیم این روش ها روش های خوبی برای بهتر سخنرانی کردن و حداقل کنفرانس دادنه
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan