ســکــوت

ما ایرانی‌ها کتابخوان هستیم یا نه؟!(ورژن3)

یک استادِ بزرگواری که من هم خیلی دوستش دارم با توجه به مطالبی که در توضیحات وبلاگ نوشتم برام کامنتی داده که می‌خواستم نظرِ بقیه رفقا هم بدونم که چیه؟

سلام و عرض ادب.
طبق آمار سازمان ملل در سال 2010 ایران نهمین کشور جهان در زمینه «انتشار کتابه»
طبق یه مستند آمریکایی که اخیرا ساخته شده، (اسمشو نمی دونم فقط یه تیکشو توی آپارات دیدم) یک چهام آمریکایی ها «حتی نمی تونن اسم یه کتاب رو ببرن» تکرار می کنم: حتی اسم یک کتاب رو نمی تونن ببرن، هر کتابی. باورت میشه هر کتابی.

ترویج «کتاب نخوانی ایرانی ها» و «پایین بودن سرانه مطالعه ایرانی ها»، قسمتی بسیار کوچکی از پروژه عظیم «خودتحقیری» ایرانی هاست.

البته فقط شما نیستید که فکر می کنید سرانه مطالعه ایرانی ها 2 دقیقه است. خیلی های دیگه هم این فکر رو می کنن. موضوعی که بیشتر شبیه افسانه ست تا واقعیت.

هیچ نهاد و ارگان رسمی و معتبری در جهان که مورد قبول اکثریت باشد سرانه مطالعه کشورها رو اندازه گیری نکرده است و بیشتر آمارها به خصوص آمار طنز «2 دقیقه سرانه مطالعه ایرانی ها» رو معمولا خبرگزاری ها، برخی روزنامه ها، برخی سایت های نامعتبر و ... ارائه کرده اند که بیشتر از اینکه این آمار مستند باشد، مسخره و طنز به نظر می رسند.

نظر بنده اینه که میشه به صورت تقریبی با استفاده از برخی فاکتورها، فهمید که یک کشور سرانه مطالعه بالایی داره یا پایین:

(این آمارها از بین 186 کشور جهان است.)
1- میزان انتشار کتاب (نهم دنیا)
2- نرخ باسوادی (94 درصد در سال 95)
3- تعداد دانشجویان (پنج میلیون)
4- تعداد دانش آموزان ابتدایی (هفدهم دنیا)
تعداد دانش آموزان دبیرستان (هشتم دنیا)
بودجه آموزش و پرورش (نوزدهم دنیا)
5- تعداد کتابخانه های عمومی
6- میزان در دسترس بودن کتاب
7- قیمت کتاب
8- فارغ التحصیلان فناوری و ریاضی و مهندسی (پنجم دنیا)

آمار ذکر شده تماما از سوی سازمان ملل ارائه شده است.

کشوری با این وضعیت در حوزه علم و دانش به نظر شما سرانه مطالعه اش «2 دقیقه»!!!!! است.
اصلا این دو دقیقه را چه کسی، کی، بر چه اساسی و چگونه اندازه گیری کرده است؟

قضاوت با شما.


جوابیه به کامنت‌های ما:
سلام و عرض ادب.
در جواب آقای جواد علوی مدیر محترم وبلاگ:

1- بنده هم عرض کردم: سایت ها و خبرگزاری ها و ... این آمار دو دقیقه ای رو ارائه دادند. اینها نه سند محسوب می شوند و نه اعتبار ارجاع دارند. اگه ارگان یا سازمان معتبر و رسمی سراغ دارید بفرمایید (لازم نیست حتما سازمان ملل باشه)
2- «...دروسی که مفت نمی ارزند» «... نمی توان با سواد و کتابخوان دانست»: اینها کاملا نظر و تفسیر شخصی شماست از این نظر فاقد اعتبار لازم اند.
3- «برای کنکور می خونن که بعدش شغلی دست و پا کنند»: ببخشید مگه خوندن برای کنکور، خوندن محسوب نمیشه؟؟!!
4- «برای کنکوری که می خونن... این که علم آموزی نیست»: اتفاقا این جزئی از علم آموزیه. اختراعات، نوآوری ها و فناوری ها، علوم پایه و ... همه و همه ریشه در مطالعه دارند برادر من مطالعه. مشکل شما اینه که مطالعه رو فقط رمان و تاریخ و علوم اجتماعی و شعر و ... در نظر می گیرید. بنده فقط برای کنکور ارشد بیش از صد تا منبع رو خوندم که باعث شد دید من بازتر و علمم بیشتر بشه. از نظر شما این نباید جزئی از سرانه مطالعه حساب بشه؟؟ چرا مطالعه کتاب های درسی و دانشگاهی رو بی ارزش می دونید. با مطالعه همین ها یک کشور ساخته میشه نه خوندن رمان و شعر.
جواب دو سوال آخر رو ندادید.
-----------------------------------------------------------------------------------
در جواب دخترِ بی بی:

تعجب نکنید. آمار تماما از سوی سازمان ملل ارائه شده است.
در اطراف من استادا مطالعشون خیلی زیاده. معلم هایی هم که می شناختم واقعا باسواد بودند.
من نمی دونم چرا شما هم مثل مدیر محترم وبلاگ، مطالعه واسه کنکور یا شب امتحان رو مطالعه حساب نمی کنید؟؟؟!!! همین مطالعه ها نخبه ها رو به وجود می آرند. عموما مطالعه کتاب های درسی. چند نفر رو می شناسید که با خوندن رمان نخبه شدن و می تونن مقاله علمی بنویسند؟؟!!
با همین انتشار کم کتاب هنوز جز ده کشور اول دنیاییم.
جواب دو سوال آخر رو ندادید.
-------------------------------------------------------------------------------
در جواب Man Mobham

تا تقاضا برای یک کالایی نباشد عرضه ای صورت نخواهد گرفت. مردم میرن کتاب می خرن که فقط باهاش عکس بندازن؟؟؟ مزاح فرمودید دیگه؟
چرا عیبی که خودتون دارید رو به بقیه هم می چسبونید؟ اینکه شما ساده ترین متدهای انسان بودن رو بلد نیستید، دلیل نمیشه بقیه هم بلد نباشند عزیز.
1- خیلی کم هستند. ناسلامتی خودم شش سال دانشگاه بودم. دانشگاه رو می فهمم.
2- چه ربطی به سرانه مطالعه و کتاب خوانی داشت؟
3- مصداق وارد نیست. نظری بحث کنید نه مثالی و مصداقی. من هم می تونم صدها و بلکه هزاران مصداق برعکس حرف شما رو بزنم. نظری بحث کنید نه مصداقی.
4- رجوع شود به مورد 3
5- کتابخانه یا محل درس خواندن است یا محل امانت گرفتن کتاب یا محل پژوهش و تحقیق. که در هر صورت پای مطالعه در میان است.
6- چرا فکر می کنید مطالعه کتاب های درسی بی ارزش است؟ شما کسی رو سراغ دارید با مطالعه رمان و کتاب های غیر درسی نخبه یا دانشمند شده باشد؟؟ ایراد دارند ولی بی ارزش نیستند.
7- قیمت فقط یه فاکتوره، همه علت نیست.
8- رجوع شود به مورد 6
9- جواب دو سوال آخر رو ندادید.

دوستان جهت تسویه حسابِ شخصی به وبلاگشون مراجعه کنند :|
من که کلا مخالفم و متنفرم، إن شاء الله خستگی مون در بره یا جواب میدیم یا که تسلیم می‌شیم.

جوابی که من می‌تونم بدم:

سلام

ایران اگر رتبۀ یک در زمینۀ انتشار کتاب هم باشد فکر نمی‌کنم به سرانۀ مطالعۀ مردمش زیاد توفیری داشته باشد . همان طور که در اطرافمون خیلی از دوستانمان را دیده‌ایم که کتاب‌ها را می‌خرند و انبار می‌کنند و سال‌ها می‌گذرد و نمی‌خوانند می‌توان گفت هر کس که کتاب می‌خرد ضرورتا مطالعه نمی‌کند. البته در این میان هستند آدم‌هایی که کتاب می‌خرند صرفا برای نشان دادن و بعضی دیگر که حتی کتاب را وسیله‌ای برای ست کردن رنگش با لباس‌شان انتخاب می‌کنند.

این که یک چهارم آمریکایی‌ها نمی‌توانند حتی اسمِ یک کتاب را هم ببرند و حالا ما می‌توانیم ببریم شاید در آماری دیگر باید مطرح شود که مربوط به تعدادِ باسوادها و بیسوادهاست نه سرانۀ مطالعه. کسی منکرِ این نیست که در کشورِ ما سوادِ خواندن و نوشتن پیشرفتِ بسیاری داشته اما چیزی که این جا حائز اهمیت است میزانِ مطالعۀ روزانۀ مردم است.

سرانۀ مطالعه‌ای که ما در نظر داریم مدّت زمانِ خواندن یک کتابِ غیر درسی است. نه یک کتابِ درسی که همه اجبارا می‌خوانند و ظاهرا هم با سواد می‌شوند، نه فضای مجازی، نشریات، روزنامه و نه قرآن و دعا. فقط می‌خواهیم ببینیم یک آدمِ ایرانی روزانه چند دقیقه یک کتاب غیر درسی را به نیّت علم آموزی به دست می‌گیرد؟ این کتاب می‌تواند یک کتابِ سادۀ ادبی و داستان باشد و یا حتی یک کتابِ سنگینِ فلسفی.

ما قصدِ تحقیرِ ایرانی‌ها را نداریم، فقط سعی می‌کنیم که واقعیت‌ها را ببینم و سعی در تغییرِ وضعیتِ کنونی داشته باشیم. نه اغراق کنیم و نه خیلی چیزها را در نظر نگیریم.

جالب است که اعتقاد دارید تمامِ این آمارهایی که خبرگزاری‌ها و سایت‌ها و روزنامه‌ها می‌دهند غیر رسمی و نامعتبر هستند و بعد با آمارِ سازمان ملل که دربارۀ تعداد نشر کتاب و دانش آموز است سعی در اثبات سرانۀ مطالعۀ بالای ایرانی‌ها دارید. سلّمنا ما تسلیم قبول کردیم تمامِ آمارهایی که دربارۀ سرانه مطالعه داده می‌شود غلط است. من از شما، خودم، و دوستانی که این پست رو مطالعه می‌کنند میخواهم که بهم بگن خودشون، خانواده‌شون، دوستاشون و همکلاسی‌هاشون روزانه چقدر مطالعه دارند، حداقل به این آمار می‌شود اعتنا کرد. ما همه اکثرا آدم‌هایی هستیم با سواد و در حال تحصیل.

اصلا آمارها را بریزیم دور کافیست یک سری به فضای دانشگاه‌ها و مدارس و حوزه‌های علمیه بزنیم تا از وضعیت اسفناکِ مطالعه با خبر شویم. کتابخانه‌های خالی‌ای که در زمانِ امتحانات پر می‌شوند و احتمالا به ظنّ شما با این درس‌ها و بچه‌های شب امتحانی نخبه‌ها ساخته می‌شوند! طنر و کمدی آن جایی است که ادعا می‌کنید نخبگان با همین کتاب‌های درسی نخبه می‌شوند.

تعریفِ نخبه در این سیستمِ آموزشی: کسی که حافظۀ قوی‌تری داشته باشد! و بتواند بهتر این مطالب زائد را بهتر بلغور کند. 

آمارهایی که شما دادید ربطی به سرانۀ مطالعه ندارد و در بهترین حالت مربوط به تعدادِ با سوادان و درس بلغور کنندگان است و نه سرانۀ مطالعه و نمی‌شود اثبات کرد که هر که کتاب خرید حتما خواند و عالم شد!

در ادامه تعدادی از متون خبرگزاری‌ها و سایت‌ها رو میارم:

حجت الاسلام خدایاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی تصریح کرد: سرانه مطالعه در استان با توجه به میزان کم استقبال مردم از خرید کتاب و با توجه به آمار خرید از نمایشگاه کتاب که در شهریور ماه سال جاری بر پا شد، یک دقیقه می‌توان عنوان کرد./ لینک

احمد علیمحمدی پژوهشگر فرهنگی با اشاره به نبود آمارهای مفید و دقیق درمورد سرانه مطالعه در کشوردر گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز ، گفت: هر چند آمار دقیقی از سرانه مطالعه کتاب در کشورمان و در این میان استان‌ها ارائه نمی‌شود، ولی بر اساس اطلاعات موجود و آمارهای اعلامی میزان سرانه مطالعه در ایران در حدود 2 تا 79 دقیقه متغیر اعلام می‌شود./ لینک (دقت کنید اگر 79 دقیقه اعلام شده به خاطر محاسبۀ زمان مطالعۀ قرآن و دعا و فضای مجازی و مطبوعات است )

برای رسیدن به آمار و ارقام حقیقی راهکارهای علمی مدون وجود دارد و تعاریف در تمامی حوزه‌ها دهه‌هاست که استاندارد شده و عمده کشورها از آن استفاده می‌کنند. سئوال اینجااست که در کشوری مثل ما که  تیراژ روزنامه و تعدد آنها و هم چنین تولید و انتشار سایر نشریه‌ها با مشکل اساسی روبرو است و بهترین تیراژ برای یک کتاب هنوز 3500 و در بهترین و رویایی‌ترین حالت 5000 جلد است/ لینک

چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷ , ۱۸:۵۸ جــــ ــواد عـــ ــلوی
این دو دقیقه رو من 2 سال پیش در یکی از سایت‌ها دیدم که سرانه مطالعه ایرانی‌ها بین 2 تا 18 دقیقه است

بستگی به معیاری داره که برای سرانه مطالعه در نظر گرفتیم اگر منظور خواندن صفحاتِ مجازی و قرآن خواندن و روزنامه باشه خب شاید به چند ساعت هم برسه
ولی منظور من فقط کتابه که فکر می‌کنم 2 دقیقه هم براش زیاده، باید عامۀ مردم رو دید و در کل نتیجه گرفت، این همه دانش آموز و دانشجو با دروسی که مفت نمی‌ارزند را نمی‌توان با سواد و کتابخوان دانست!
شاید قشرِ باسواد روزی بالای 10 ساعت هم مطالعه داشته باشند ولی در کل اگر در نظر بگیریم همون 2 دقیقه مناسب‌تر به نظر میاد.

8 میلیون فالوور مهناز افشار فقط برای تحقیرِ ایرانی‌ها کافیست. ما که نخواستیم بزنیم توی سرِ ایرانی‌ها. مرد اون زمانی که هنر فقط نزد ایرانیان بود و بس!
باید واقعیت‌ها رو هم ببینیم. من خودم در فامیل و دور و اطراف که نگاه می‌کنم فامیل که غیر از ابوی و دایی خودم که کتابخونشون کردم کسی رو پیدا نمی‌کنم که کتابی بخونه. در بین طلبه‌ها هم از هر 300 نفر خیلی خوشبینانه 10 تا پیدا میشن که کتابخون باشند. چیزیه که من می‌بینم و می‌شناسم.

چرا همین الآن برویم کتابخونۀ حرم حضرت معصومه کیپ تا کیپ پر آدمه که نشستن! ولی برای چی؟ برای کنکوری میخونند که بعدش شغلی دست و پا کنند. این که علم آموزی نیست، این بدبختیِِ ماست که علمِ حفظی بشه مقدمۀ پول و خوشی!

کتابخونه آیت الله مرعشی نجفی رفتم
کتابخونه مدرسه اسلامی هنر رفتم
کتابخونه آیت الله خامنه‌ای رفتم
خیلی جاها رو دیدم
کتابخونی یک چیز مرده و نامأنوسه که گوشیِ تلفن جاشو گرفته و تا این بی صاحاب وجود داشته باشه ملت کتابخون که نمیشن هیچ، هر روز بی حیاتر و خراب‌تر و بی فرهنگ‌تر هم میشن.
راستش ازین آماری که داده شده خیلی تعجب کردم
چون در اطراف من استاد که استاده مطالعه اش خیلی کمه چه برسه به بقیه...
معلمی میشناسم میره سر کلاس اونجا تازه بعضی مطالب کتاب و برای اولین بار میبینه
توی قشر تحصیل کرده مطالعه خیییییییلی کمه چه برسه به غیر تحصیل کرده
به تعداد دانشجو و دانش آموز نمیشه اکتفا کرد چون همه میرن مدرسه و دانشگاه و مدرک میگیرن که اولا مدرکاشون به درد مفت نمیخوره دوما مطالعه که نداشتند نشستند شب امتحان یه سری جزوه خوندن و مدرک گرفتن
انتشار کتاب هم من در یک خبری خوندم که خییییلی کم شده
احسنت احسنت احسنت
والا استادش هم هیچی حالیش نیست(یک نکته منم هیچی حالیم نیست :| )
بدبختی اون درسا رو هم بدون جزوه و شرح نمره بگیرند و خوب هم بخونند چیزی دستشونو نمیگیره
دیروز رفتم کتابِ رهنمای طریقت که آخرین کتابی است که حضرت آقا روش تقریظ زده رو بگیرم
29.500 قیمتش بود :(. خدا رو شکر بشر یک چیزی اختراع کرده به نامِ کتابخونه و الا ما از بی پولی بی سواد هم میوندیم حتی.
چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷ , ۱۹:۲۰ حـ . آرمان (استاد بزرگ)
جالب بود.

+هدر وبتون جالبه :)
دیگه یه دفعه یه موزی دیدیم 
و پسندیدیم
xD
سلام،واقعا حیف ما ایرانیا با این همه هوش اینقدر تنبلیم.من خودم چند وقت بود جز کتاب درسی کتاب دیگه ای نمی خوندم ولی دم معلم دینی مون گرم بازم وضعمون رو بهتر کرد. حقش واقعا مدرکش،دکترا فقه داره!
ما داریم توی پر حاشیه‌ترین و سخت‌ترین کشورِ جهان زندگی می‌کنیم
سلام
خودشون گفتن انتشار کتاب، نگفتن مطالعه کتاب.
الحمدالله به لطف اینستاگرام، ملت همیشه مدعی فخرفروش، میرن کلی کتاب میخرن، یا شده حتی به امانت میگیرن بعد عکس میگیرن و نخونده میزارنش کنار.
حتی گاهی یک عکس دانلود میکنن و پست منتشر میکنن که بله ما هم فرهیخته هستیم.
بله خود تحقیری علیه ایرانی هاست چه لزومی داره بعد 12 سال مطالعه کتاب درسی وقتی هنوز ساده ترین متد های انسان بودن رو بلد نیستیم بیایم و بالا بودن سرانه مطالعه کشور رو فریاد بزنیم؟؟
اتفاقا به نظر منم عجیبه با سرانه مطالعه دو دقیقه در سال چجوری این همه کنکوری و دکتر و مهندس داره تحیل جامعه داه میشه واقعا؟؟؟
1.دانشجو هایی که مجبورن کتاب استاد رو خریداری کنن تا نمره کلمل دریافت کنن رو در نظر بگیرین لطفا!!!
2 .الان برای رفتگری هم بخوایین استخدام شین نیاز به مدرک دارین چه با زحمت، چه مدرک جعلی، چه مدرک خریداری شده!!!
3.از 35 ورودی دانشگاه یکی از شهرها 33 صندلی خریداری شده بود، یعنی بدون هیچ درس خوندنی 33 نفر دانشجو شدن!!!
4.رجوع شود به مورد2
5.کتابخانه الزاما محل درس خوندن نیست!!!!
6.به دلیل دلایل گفته شده در مورد دوم حتی عشایر هم کتاب درسی دارن با اینکه دور از شهر زندگی میکنن!!!
7.من مخالفم ،حدودا اوایل دهه 80 قیمت کتابها کمتر از 5 تومان بود پس چرا سرانه مطالعه کشور اول دنیا نبود؟؟؟
8.رجوع شود به مورد2

منظور از 2 دقیقه سرانه مطالعاتی به‌ نظر بنده، 2 دقیقه ایست که انسان ها بدون هیچ اجباری نه برای گذراندن وقت که صرفا از روی علاقه مطالعه میکنن.
حرف‌های قشنگی زده شد که شنیده نشده بودند
احسنت
چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷ , ۲۲:۴۲ آقای سر به هوا :)
من به اینکه هیچکدوم از استادهام؛فامیل؛همکلاسی هام با کتاب غریبه هستن کاری ندارم
این جماعت حتی برای پیگیری اخبار روزمره مزخرف ترین منبع ممکن رو استفاده میکنند!بدون یه ذره توجه که این خبر از کجا میاد و به کجا میره!
نمیدونم ربط داشت به پستت ولی فرصت خوبی بود که اعتراض کنم به این وضع!!
بماند که خودم 2تا رمان بیشتر نخوندم!"/
شما از خواصّ این مملکتی هر چند سواد هم نداشته باشی
چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷ , ۲۲:۴۴ آقای سر به هوا :)
الان چشمم خورد به این توضیح وبلاگت ؛ خیلی حال کردم:)
حالِ شما گذشتۀ ماست و آیندۀ جامعه را میسازد
از چی متنفری جواد جان؟!!!
قاعدتا از شما که نه
تنفری در شکل نیچه و پوچ گرایی
از وضعیت کنونی و عامۀ مردم و کلا بشریت و جهان
«تنفری در شکل نیچه و پوچ گرایی
از وضعیت کنونی و عامۀ مردم و کلا بشریت و جهان»

جواد جان من برم بخوابم :)))))
---------------------------------------------------------
پ.ن 1: نیچه پوچ گرا نبود بلکه یکی از هستی گراترینِ انسان ها بود.
پ.ن 2: اینقدر به خودت سخت نگیر (جدی گفتم)

یا حق.
یعنی میتونه این سخت نگرفتن ما رو برای لحظه‌ای آروم کنه
من فکر میکردم نیچه پوچ گرا باشه :|
پوچ گرایی کودومه من همونم فعلا
پس این چیه: کلیک
توجه داشته باشین که تقاضا صرفا دلیل استفاده نیست، چه بسیار وسایلی که تولید میشن، منتشر میشن، اما استفاده نمیشن.
خیر، از این قشر به ظاهر فرهیخته در همه جای دنیا وجود داره.
دقت کنین که لزوما کل جامعه مشابه محیط زندگی شما نیست، شما با توجه به محیط زندگی خودتون دارین اظهار نظر میکنین و بنده با توجه به محیط زندگی خودم، حداقل نگین این افراد وجود ندارن، بهتره بگین شاید وجود داشته باشن اما شما ندیدین.
نمونه بارز همین الان خود شما، به نظرتون برخورد درستیه که شما با توجه به این که هیچ شناختی از بنده ندارین، به صورت مستقیم دارین تهمت میزنین که از متد های انسان بودن آگاه نیستم؟؟؟
1- متاسفانه بنده هنوز علم کافی و تجربه لازم رو در این زمینه ندارم و ناچارا با شما موافقم و حرف شما قابل احترامه.
2- میتونم بدونم شما با سواد بودن جامعه رو در چی میبینین؟؟؟
3-شما تو متن اولیه نگفته بودین مثال و مصداق مورد قبول شما نیست و بنده هم اطلاعی نداشتم اما خوب اشکالی نداره، دانشگاه هایی که بدون کنکور دانشجو می پذیرن رو که دیگه به عنوان مدرک معتبر قبول دارین؟؟؟
الحمدالله تعداد دانشگاه های غیرانتفاعی و آزاد داره بیشتر از دانشگاه های دولتی میشه و اینکه اکثرا این دانشگاه ها بدون کنکور هستن که در نتیجه دانشجوهای گرامی برای دانشجو شدن نیازی به درس خوندن ندارن!!
متاسفانه این فاکتور ، فاکتور مناسبی برای سنجش میزان مطالعه کشور نیست!!! 
4- رجوع شود به توضیحات مورد 3
5- دقیقا به این شباهت داره که بگین نماز خونه ها فقط محل نماز هست و شما هر کسی رو که از نمازخونه خارج میشن ببینین بگین حتما نماز خونده، در صورتی که مشاهده میشه تو اکثر نماز خونه های بین راهیی معمولا برای استراحت از نماز خونه استفاده میکنن نه صرفا نماز خوندن!
6- آیا من از لفظ بی ارزش استفاده کردم؟؟؟ لطفا برداشت های خودتون رو به پای نوشته های بنده نزارین.
کسی رو سراغ دارین صرفا با مطالعه درس های مدرسه دانشمند شده باشه؟؟
بحث فعلی در مورد چگونگی دانشمند شدن نیست، بحث نخبه و دانشمند شدن خودش فلسفه جداگانه ای داره که صرفا به درس خوندن وابسته نیست.
همین ایراد به ظاهر کوچیک اگه یک اشتباه بزرگ رو پایه گذاری کنه باز هم همین قدر با بی تفاوتی باهاش رفتار میکنین؟؟
مثلا یک ایراد کوچیک تو کتب پزشکی نتیجه اش میشه مرگ یک انسان
مثلا یک ایراد کوچیک در کتب مهندسی، میشه عدم مقاومت سازه ها در کوچکترین زمین لرزه ها و مرگ در اثر این اتفاق
7- ولی شما گفتین یک فاکتور برای تشخیص میزان مطالعه کشوره، منم این مورد رو به عنوان یک فاکتور مناسب قبول ندارم و دارم به چالش میکشم و شما باید از نظری که دادین دفاع کنین، نه اینکه بگین قیمت یک فاکتوره و علت نیست، همین فاکتور های به ظاهر بی اهمیت گاهی دلیل علت بودن یکسری چیزها میشن.
8- رجوع شود به توضیحات مورد6
9. وقتی فقط 8 مورد شماره گذاری شده بود، بنده هم به طبع مورد نهمی اضافه نکردم و جواب دو سوال آخر رو تقریبا با نظر شخصی خودم به نوعی اعلام کردم.
*******
با بحث مخالفین یا سرانه مطالعاتی کشور؟؟؟
به نظرم میاد خیلی تصویر گل و بلبلی در نگاه اسرافیل جان هست
و یک تصویر خط خطی، بی اعصاب و داغان از جامعه، سواد و مردم در ذهنِ ما
عرضم به حضورتون که بنده خودم که چهار سال دانشجو بودم درس هایی رو که علاقه داشتم که میخوندم و علمم زیاد میشد و ...
اما امان ازاون درسای بی خود اجباری که فقط شب امتحان به زور میخوندم وپاس میشد و فرداش هم فراموش تقزیبا این وضعیت اکثر دانشجوهای مملکته
نخبه ها با همین خوندن ها پیشرفت کردن درست اما اونها واقعا اهل علم و مظالعه بودند دلیل نمیشه تعداد دانشجو ها ولیسانسه های مملکتو دلیل بالا بودن سرانه مطالعه بدونیم.اصلا بحث رمان و شعر و این چیزا نیست بحث خوندنی هست که یه چیزی به علم و اندیشه و سواد آدم اضافه کنه حالا هر زمینه ای باشه
رشته ای که من تحصیل کردم با اینکه علاقه داشتم بهش ولی خیلی ازدروسش چرت بود و هییییچ علمی به آدم اضافه نمیکرد
الان دختر خاله ی بنده بعد از 8سال که دیپلم گرفته بود داره میره یه رشته بدون کنکور میخونه که از قافله مدرک بگیران لبه طاقچه عقب نمونه برای پاس کردن هم از استادهاکیلویی نمره التماس میکنه خیلی بی انصافیه که اون رو جزو دانشجوها قرار بدیم و آمار دانشجو ومطالعه روببریم بالا...
اینظوری هم زیاد داریم
غیر اینطوری هم زیاد داریم که دانشجوان واقعا
اما دانشگاه علوم پزشکی که من درس میخوندم دانشجو به معنای واقعی کلمه به زور دیدم
الان بیشتر آدما باتوجه به رشته تحصیلیشون تخصص ومهارت کافی ندارند چه برسه به بقیه چیزا که اظهار نظر کنند
جواب دو سوال آخروهم من نمیدونم یعنی به درستی و غلطیش کار ندارم اما وضعیت کنونی جامعه بسی وخیم است
من کلا با شما موافقم
پیرو پاسخ شما به کامنت آخر بنده باید بگم:
در نگاه همه افراد هم تصاویر گل و بلبل هست و هم تصاویر خط خطی و بی اعصاب، بنا به موضوع ارائه شده ما تصمیم میگیریم چه تصویری رو به نمایش بگذاریم.
سلام و عرض احترام.
تقریبا تمام مواردی که جناب Man Mobham در کامنت دوم مطرح فرمودند در جوابیه کامنت اول ایشان پاسخ گفته شدند.

بسیار بسیار بسیار باز هم تکرار می کنم بسیار جالبه که شما این حق رو برای خودتون قائل می دونید که به هشتاد میلیون نفر توهین کنید که متدهای انسان بودن رو بلد نیستند ولی وقتی همین جمله رو به خودتون بر می گردونن، ابراز ناراحتی میکنید!!!! عذرخواهی می کنم مگه شما هشتاد میلیون نفر رو می شناسید که متهمشون می کنید به «بلد نبودن متدهای انسان بودن» ؟؟؟؟؟!!!!!!
اولین بار خودتون این توهین رو به خودتون کردید دوست گرامی.
----------------
جواد جوان تصویر گل و بلبیل توی ذهن من نیست. بنده فقط آمارهای سازمان ملل رو ارائه کردم و به این نتیجه رسیدم که با توجه به این آمارها کشور ما نمی تونه سرانه مطالعه اش دو دقیقه باشد. ضمن اینکه این دو دقیقه در هیچ جایی اثبات نشده است و به نظر میاد صرفا یه توهم باشه.

نکته ای در باب نیچه:
نیچه اصولا منتقد نیست انگاری یا نیهیلیسم بوده. آدرس مورد نظر شما هم همین رو گفته بود منتهی به شکل حیرت آوری (بنده که نزدیک بود شاخ در بیارم) در پاراگراف های آخر نیچه رو متهم می کنه به نیهیلیست بودن!!!!.
فقط به عنوان یک مثال: جناب نیچه در متونی که ازش به جا مونده با نقد های تندی که به یهودیت و مسیحیت می کنه این دو دین رو سرشار از نیستی و پوچی می دونه. و به شدت اونارو مورد سرزنش و انتقاد قرار می ده. از این کانال در نهایت خود مسئله «نیهیلیسم یا نیست انگاری» را نبز با شدت هرچه تمام تر نقد می کنه.
اگه می خوای خودت بدونی که نیچه بالاخره نیهیلیست بوده یا منتقد اون، پیشنهاد می کنم خودِ کتاباشو بخون نه متن های جسته گریخته یا جمله های منتخب یا خلاصه آثاراش و یا گزیده مطالبش از این ور و اون ور.
فهم و مطالعه کلیت و مطالعه کامل آثار نیچه (منظورم همه کتابهاش نیست بلکه یه یا چند کتاب به صورت کامل) برای درک وی صد در صد لازم و ضروریه.
قاعدتا ایشون اگر میگه متدِ انسان بودن بلد نیستند منظورش همۀ همه که نیست :|
حالا یه نفرم بیاد بگه نصفِ مردمِ ایران چاقن، بعد شما سریع بپری بگی خودت چون چاقی همچین خیالی میکنی xD این که نشد حرف.

در مورد نیچه هم شما اعلمی من فقط یک غباری از تصور در ذهنم داشتم که نیچه پوچ گراست.
شما از خوبیات بگو...
همش که داری علیه مردم حرف میزنی...
اولا شما باطن مردم رو نمیبنی...
همه مردم هم مثل هم نیستن...
در ضمن اینی که به فقیری تو ایران پول نمیرسه دست دولت و حکومت نیست دست آدمایی که پول دارن مردمی که خودشون به سختی شام و ناهار میخورند نمی تونند راحت به فقیر کمک کنند...
در ضمن همش بدی گفتن از مملکت و اسلام چیزی رو حل نمیکنه...
هی بگیم لعنت بر شیطان شیطان ککشم نمیگزه...
باید تلاش کنیم...
از خودمونم تلاش کنیم...
با مردم بد هستند مردم بدهستند کار درست نمیشه...
:|
الله اعلم
ما که همش نکوبیدیم تو سرِ اینو اون
واقعیتیه که داره بیان میشه 
در راهِ تغییرش هم تا بتونیم تلاش می‌کنیم
از خوبی ها هم میگیم ولی اول باید بدی هامون رو کم کنیم یا از بین ببریم باید واقعیت رو ببینیم تا بتونیم درست قدم برداریم و با شناخت ضعف ها به پیشرفت خودمون کمک کنیم.حقیقت مهمه اینکه به اشتباه خودمون رو متهم کنیم به یکسری ضعف ها هم درست نیست ولی الکی همه چی رو هم خوب ببینیم درست نیست
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ»
«إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم»
این آیه زمانی عملی میشه که مردم ضعف هاشونو بدونند و بخوان که برطرفش کنن

پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷ , ۱۵:۱۰ ... به دنبال حقیقت ...
اصلا مگه مهمه این آمارها؟

جز دلسرد کردن قشر اهل مطالعه نتیجه ی دیگه ای نداره به نظرم
الآن میخواییم بفهمیم فرهنگمون دقیقا چطوره
ما مردمِ کتابخون و با سوادی هستیم یا نه

من فکر می‌کنم عامّه مردم نیستند و باید تغییرش بدیم
ولی یک نظرِ عجیب از اسرافیل جان پیدا شده که میگه نه خیلیُم عالیه همه چی
خانم دختر بی بی محترم.
عرض سلام.
کامنت بالا که در جوابش توضیحات وبلاگ من رو نوشتید، بنده ننوشتم.
یه نفر دیگه نوشته :)
(احساس می کنم کامنت آخرتون رو در جواب من نوشتید)
البته تا حدود بسیار زیادی با آقای حمید رضا موافقم.
جناب مهدوی سلام علیکم
میدونم منم در جواب جناب حمید رضا نوشتم
این آیه رو هم از قبل میدونستم ولی برای درست بودن تایپش از وب شما کپی کردم...
جناب به دنبال حقیقت:نه آمار مهم نیست ولی دونستن وضعیت مهمه
اتفاقا باعث تلاش بیشتر اهل مطالعه میشه به نظر من تا دلسرد کردن
حالا من اهل مطالعه آنچنانی نیستم ولی به چندتا ازخاله هام که مینالیدند از بی حوصلگی کتاب دادم و این کارم متاثر از دانستن پایین بودن سطح مطالعه اس
«بله خود تحقیری علیه ایرانی هاست چه لزومی داره بعد 12 سال مطالعه کتاب درسی وقتی هنوز ساده ترین متد های انسان بودن رو بلد نیستیم بیایم و بالا بودن سرانه مطالعه کشور رو فریاد بزنیم؟؟ »

عین جمله ایشون هست جواد جان.
من اصلا در این بحث آمریکام
یعنی هچ غلطی نمیتونم بکنم
در مورد جوابتون به «به دنبال حقیقت»
بنده نمی گم همه چی خیلی عالیه دوست عزیز: سازمان ملل میگه.

الان چکار کنیم؟
طنز دو دقیقه ای شما رو قبول کنیم که هیچ منبع و سند علمی و معتبری نداره یا حرف سازمان ملل رو؟
شما بگید ما چکار کنیم؟
اینا رو یک نگاه بندازید:
و بعد به من بگید آشنایان، خانواده و دوستانتان هر کودوم چند دقیقه مطالعه میکنند؟
و این که معیارتون برای سرانۀ مطالعه چیه؟
کتاب‌های خیلی خیلی مفیدِ درسی یا کتاب‌های غیر درسی؟
و این که آیا زیاد بودن نشر کتاب دلیل بر زیاد بودن مطالعه است؟ و آیا زیاد بودنِ دانش آموزان و دانشجویان ربطی به سرانه مطالعه دارد یا نه؟
سلام.
خوب یعنی قرار نیست به فاکتورهای به چالش کشیده جوابی بدین؟؟؟
نه برای بنده هم بسیار بسیار بسیار جالب بود که شما که میگین سرانه مطالعه بالا هست و به نوعی خودتون هم مطالعات بسیار زیادی دارین، بعد به یک مسئله ساده همچین عکس العملی نشون میدین، حتی اگر بنده نظر اشتباهی داده باشم، با این حرف شما نه تنها متوجه اشتباهم نمیشم بلکه به درست بودنش هم تاکید میکنم!
میگین 80 میلیون، بنده هم جزو جمعیت ایران محسوب میشم، نمیشم؟؟
من به شخص خاصی توهین نکردم، یک نظر کلی ارائه دادم.
اگه میدونین بنده از روی ندونستن این توهین رو انجام دادم، پس چرا خودتون مجددا تکرارش کردین؟؟
***
شرمنده ولی انتهای پست گفتین هیچ منبع و سازمان معتبری نیست، چجوری شد که الان در جواب حاج آقا یک دفعه سازمان ملل به عنوان یک منبع موثق معرفی شد؟؟
بذار بحث رو خاتمه بدم:
تنها و تنها و تنها مشکل این مملکت و این جامعه اسلامی تربیته...
تربیته که از کودکی درست شروع نشده این برای عموم مردم صدق میکنه حتی خودم رو میگم...
تربیت نه به معنای ادب و احترام بلکه به معنای شناخت درست اگر همه درست تربیت می شدند و شناخت و درک درستی از زندگی از همون بچگی به دست می آوردند سرانه مطالعه کتاب که فدای سرت همه چی درست می شد...
متاسفانه اون عده ای هم که تربیت می شوند سنی ازشون گذشته و دیر به این نتایج رسیدند...
درسته به طور کلی میشه گفت این تربیت‌های دونه دونه افراد حاصلش میشه فرهنگِ جامعه
و تهاجم فرهنگی باعث میشه تربیتِ تک تک افراد دستخوش تغییرات بشه
ولی کلا با بد گفتن از خودمون چیزی درست نمیشه باید تک تک و همه تلاش خودمون رو بکنیم و اگر کاری هم خراب شد صدمه اش رو خودمون ببینیم نه جامعه...
مطالب زائد؟؟؟؟!!!! می تونم بپرسم فناوری نانو، فناوری نظامی، فناوری های پزشکی، فناوری های شهر سازی، فناوری های رسانه ای و ارتباطی، فناوری های تکونولوژیکی و در کل پیشرفت های تمام علوم ریاضی، مهندسی، اجتماعی، فنی، پزشکی و ... توسط همون نخبه هایی که شما تعریف کردید خلق و ابداع شدند یا جماعت «غیر درسی» خوان با سطح پایین حافظه که توانایی به خاطر سپردن یه مطلب رو به مدت نیم ساعت ندارند؟ (لطفا بدون حاشیه به این سوال جواب بدید)

دقیقا نخبه ها حافظه بسیار قوی ای دارند و یک مملکت رو نخبه هاش می سازه نه «غیر درسی» خوان ها.
افرادی با حافظه کند یا درگیر مطالب حاشیه ای و سرگرم کننده و به درد نخور هیچ سهمی در پیشرفت یک کشور ندارند.

------------------------------------------
خبرگزاری ها سندیت و اعتبار لازم رو ندارند. اسم یک سازمان یا یک ارگان رسمی بیاورید. بنده از همون اول گفتم که خبرگزاری ها سندیت ندارند.( که متاسفانه شما نیم ساعت نتونستید این مطلب رو توی حافظتون نگه دارید).
هر چیز ضد و نقیضی توی خبرگزاری ها می تونی پیدا کنی. مستندات ارائه کنید. ازتون انتظار ندارم منبعی مثل سازمان ملل معرفی کنید ولی خدایی خبرگزاری ها؟؟؟
------------------------------------------
«سرانۀ مطالعه‌ای که ما در نظر داریم مدّت زمانِ خواندن یک کتابِ غیر درسی است» حتما این جمله رو به یه سازمان بین المللی ارائه بدید قطعا بهتون جایزه نوبل می دن :)
-----------------------------------------
بنده از همون اول گفتم که خبرگزاری ها و سایت های غیر رسمی و روزنامه ها سندیت ندارند. بازم شما از اینها مدرک ارائه می دید؟!!!!!!!!!! نمی دونم شاید واقعا من حالم خوب نیست. فقط به دو مورد اشاره می کنم:

اینم خبرگزاریه:

https://www.farsnews.com/news/13920606000576/%DA%86%D9%86%D8%AF-%DA%A9%DB%8C%D9%84%D9%88-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF
============
یا این یکی که اگه خوب مطالعه کنید متوجه عمق فاجعه می شید. دقت کنید که توی همین یک صفحه ای که این خبرگزاری گذاشته بیش از 5 مورد تناقض وجود داره. وای به روز اسنادی که شما ارائه دادید، اگه بخوایم با بقیه خبرگزاری ها مقایسش کنیم:
http://www.iribnews.ir/fa/news/1595311/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%86%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF
==========
خداوکیل با وجود اینها شما چطور باز به خبرگذاری ها استناد می کنید؟
-----------------------------------------
-----------------------------------------
----------------------------------------
تمامی فاکتورها هنوز به قوت خودشون سر جاشون هستند. در کامنت های قبلی جواب تمام مسائلی که مطرح کردید داده شد. لطفا یک بار دیگر کامنت های بنده رو با دقت بیشتر و بدون تعصب مطالعه کنید.

نمی شود که من از سازمان های بین المللی سند بیارم ولی شما تفسیر و تحلیل های خودتون رو ارائه بدید. سند و مدرک معتبر ذکر کنید.
تحلیل ها و تفسیر های شما فاقد اعتبار و سندیت لازم هستند و از نظر علمی کوچکترین ارزشی ندارند. مگر اینکه با یک مدرک همراه باشند.
--------------------------------------
«من به شخص خاصی توهین نکردم، یک نظر کلی ارائه دادم»
چه بدتر کاش فقط به چند نفر خاص از جمله من توهین می کردید نه به چند ده میلیون نفر دوست گرامی.

ارجاعتون می ذم به جمله خودتون:

«بله خود تحقیری علیه ایرانی هاست چه لزومی داره بعد 12 سال مطالعه کتاب درسی وقتی هنوز ساده ترین متد های انسان بودن رو بلد نیستیم بیایم و بالا بودن سرانه مطالعه کشور رو فریاد بزنیم؟؟ »
دقیقا 80 میلیون ایرانی از این جمله شما برداشت می شه. میشه بگید «بلد نیستیم» این «نیستیم» یعنی چه کسانی؟

تکرار کردم که یاد بگیرید وقتی خودتون یه ایرادی دارید برای کم رنگ نشون دادنش کل یک مملکت رو بهش نچسبونید.
======================
======================
حرف آخر:
کل نظر بنده در یک جمله این بود که:
سرانه مطالعه توی ایران بر خلاف یک سری شایعات و مشهورات عامیانه و بی اساس، دو دقیقه نیست بلکه بالاتر است. برای این نظرم هم برخی فاکتورها رو از سازمان ملل ارائه دادم که مرتبط با کتاب خوانی بود.

اما شما برای اثبات حرفتون و رد کردن نظر من فقط تفاسیر و تحلیل های شخصی خودتون رو ذکر کردید که بنده هم عرض کردم، این تحلیل ها تا با یک سند معتبر و علمی از سوی یک سازمان رسمی همراه نباشند کوچکترین ارزش و اعتبار علمی ندارند و فاقد هرگونه سندیت و ارزش ارجاعی هستند.
===============================

از بحثی که انجام شد بنده که لذت بردم :)
آقا جواد فقط به اون یه سوال جواب بدن. ممنون.

پ.ن: ازتون انتظار دارم که مطالب این کامنت که خطاب به شما بود رو زیر پست اضافه کنید. آخرِ آخرین مطلبی که به پست اضافه کردید. ممنونم.
من جوابم کوتاه بود و روشن، نمیشه که هر حرفی که می‌خوایم بزنیم از یک ارگان یا سازمانی براش مدرک بیاریم :| بعد شمام که هیچ سازمان و ارگانی رو قبول ندارید
من میگم آمارهایی که شما ارائه دادید در مورد چاپ و نشر و تعداد دانش آموز هیچ کودومشون دلالت بر وجود سرانۀ مطالعۀ بالا نیست مگر این که یک مدرک بیارید که سرانه مطالعه رو اندازه گرفته باشند
این آمارها فقط تعداد بیسوادان از باسوادان رو مشخص میکنه. تعداد نشرِ بالای کتاب دلیل بر وجود مطالعه کنندگان زیاد نیست. 
ما تا میگیم غیرِ درسی شما ذهنت میره سمتِ رمان خوانی و شعر و ادبیات و بیشتر مفهومِ عشقی خوانی!
کتاب‌هایی که به عنوان کتابِ درسی و آموزشی قرار داده شدند بخش عظیمی ازشون زائد و بی مصرفه اما شاید در سطحِ عالی این متفاوت باشه
کامل منکر نیستیم، ولی تا جایی که تجربه داشتیم و دیدیم و شنیدیم خیلی از کتبِ درسی مزخرف بودند حالا شاید در برخی رشته‌ها و سطوح این طوری نباشه
سلام
این قضیه خودتحقیری موضوع خیلی مهمیه
قطعا سرانه مطالعه دو دقیقه نیست، مخصوصا باتوجه به تعداد دانشجو و مردم عادی که دیگه بسادگی حرفیو قبول نمیکنن، هرچند منابع معتبرم انتخاب نکنن بالاخره به یه جایی استناد میکنن.
بنظرم موضوع خودتحقیری و بیشتر بولد کنین تا خیلیا منظور پست رو بگیرن
جناب «مرد!»

هدف بنده هم این بود که مخاطبین رو متوجه «خود تحقیری» که دویست ساله یقشون رو گرفته بکنم.
برای مثال هم سرانه مطالعه و یک سری آمار از سازمان ملل ذکر کردم.
اما اصل موضوع ظاهرا به حاشیه رفت.
یعنی اونی که روزی ۲ ساعت کتاب می خونه به جای ۶۰ نفر داره کتاب می خونه؟
فاجعه ست
هیچکدوم از فاکتورایی که ذکر کردین رو معیار اندازه گیری مقدار کتابخوانان!:دی نمیدونم.
چرا؟چون من یه دانش اموزم.سال دیگه هم من و حدودا یه یک ملیون نفر دیگه میریم دانشگاه شماره 3و4(اگر شانس بیاریم از دست کنکور D:) و امسالمون با کتابخونه(فاکتور شماره ی 5) ایندمون با شماره ی اخر و جست و جو هامون در دنباله ی کتاب شماره های 6و 7 و1 چیزی بود که منو به این نتیجه رسوند که تعداد کسایی که کتاب میخونن با تعداد کسایی که "من اهل کتابم!"(الله اکبر از دست اینا.)اصلا قابل مقایسه و برابری نیست!و باور کنید که.نرخ کتابخونی افتضاحه(: نه تنها نرخ کتابخونی بلکه نرخ"چی"خونی افتضاح تره.اگربقیه به 99 درصد رمانای تلگرامی میگن کتاب من نمیگم.اگربقیه به نالیدن ها و بی معنی نوشتن های امروزی میگن کتاب و شعر من نمیگم.واسه همین دایره ی ادمای کتابخونی که لااقل الان دور خودم میبینم خیلی کوچیکه.خلاصه که.خدا مارا نجات دهد!:دی
+پ ن:به شدت متن سمت چپ وبلاگ زیر عکس رو دوس داشتم.
من هنوز هم معتقدم وضعیت مطالعۀ کشور ما داغان است
مخصوصا با وجود گوشی لمسی و فضای مجازی و فیلم و بازی دیگه نوبت به کتاب نمیرسه :(
از این متن هم شاید خوشتون بیاد:
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan