ســکــوت

شبکه های اجتماعی باعث اختلالات روانی میشوند

انجمن سلطنتی بهداشت عمومی بریتانیا در یک گزارش نوشت:

"توقع غیرواقعی که شبکه‌های اجتماعی در جوانان ایجاد می‌کند، باعث کم شدن اعتماد به نفس، عدم خودآگاهی و کمال گرایی آنها شده که میتواند به شکل اختلالات روحی و اضطراب بروز کند."

براساس نتیجه تحقیق انجمن سلطنتی بهداشت عمومی بریتانیا، اینستاگرام در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان دارد.

براساس همین گزارش برای بسیاری از جوانان دیدن عکس‌هایی از اینکه همسالانشان مدام در حال سفر و خوشگذرانی هستند این احساس را به وجود می‌آورد که آنها تافته جدا بافته ازجامعه بوده و دچار حالت مقایسه و سرخوردگی و ناامیدی می‌شوند.

همچنین سایت های اینترنتی متعددی عکس‌های آماده ای برای انتشار در اینستاگرام می‌فروشند؛ عکس‌هایی به ظاهر جذاب و خیره کننده که با آن می‌توانید زندگی قلابی و دلفریبی در صفحه اینستاگرام خودتان بسازید، اما این همه حقیقت ماجرا نیست.براساس همین عکس ها و تصاویر قلابی است که وقتی در شبکه‌های اجتماعی می‌گردید با تعداد بیشمار افرادی رو به رو می‌شوید که به نظر می‌رسد زندگی بی عیب و نقصی دارند. هر روز عکس‌هایی از مسافرت‌های عجیب و غریب، بخشی از بدن‌های ورزیده و جذاب و تصاویر باورنکردنی از خانه‌هایی با دکوراسیون بسیار زیبا منتشر می‌کنند. به طوری که ما با تعجب می‌گوییم چطور همه می‌توانند اینگونه زندگی کنند؟!

خیلی ها از دیدن این عکس‌ها افسرده می‌شوند. سال گذشته یک تحقیق انجمن سلطنتی سلامت عمومی در بریتانیا نشان داد که شبکه‌های اجتماعی در افزایش آمار افراد مبتلا به اضطراب، نگرانی و افسردگی و بیخوابی نقش دارند.این تحقیق همچنین نتیجه تکان دهنده ای را نشان داد که از هر ده دختر جوان، ۹ نفر آنها تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی دچار افسردگی می شوند.

به تازگی یک وب سایت اینترنتی به نام "زندگی قلابی" (Life Faker) مجموعه عکس‌های آماده ای به افراد می‌فروشد تا آنها بتوانند در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام این عکس‌ها را به جای زندگی واقعی خود منتشر کنند و خود را در واقع به عنوان شخص دیگری جا بزنند، یک راه حقه بازی دیگر در دنیای شبکه های اجتماعی.

سایت لایف فیکر "زندگی قلابی" ابتدا این پرسش را مطرح می‌کند:

"آیا تا کنون فشار شبکه‌های اجتماعی را احساس کرده‌اید؟ شما تنها نیستید. ۶۲ درصد افراد احساس میکنند که در زندگی شان در معرض مقایسه نابرابری با دیگران است."

جورج بتانی، موسس این سایت به شبکه سه بی‌بی‌سی می‌گوید:

"هدف از این سایت ثابت کردن این موضوع است که شبکه‌های اجتماعی تا چه حد می‌تواند بر سلامت روانی و اعتماد به نفس ما صدمه بزند."

اینک این شبکه های اجتماعی به گونه ای افسارگسیخته زندگی برخی از اقشار جامعه ما را تحت تاثیر خود قرار داده تا به جای دنیای واقعی در اوهام و تخیلات سیر کرده و برای خود زندگی قلابی بسازند. این از دیگر رهاوردهای شوم سبک زندگی غربی که وقتی به این سوی مرزها می رسد، آسیب ها و لطماتش صدچندان می شود، خصوصا وقتی قرار باشد به عنوان بخش اصلی جبهه تهاجم دشمن به فرهنگ اسلامی ایرانی این سرزمین عمل نماید.

بازنشر از وبلاگ سعید مستغاثی

این مقاله چند ماه پیش منتشر نشده بود؟
نمیدونم :(
من فقط نشریدم( بازنشر کردم)
گرچه بدون تحقیقات میدانی هم اینها خیلی واضحن
اما چیزی از اختلالات روانی صاحبای اون پیج ها گفته نشده ؟
و درمان ؟
واقعا کل هجمه های فرهنگی بعد انقلاب یک طرف و کاری که اینستا ظرف 3-4سال با مردم ایران کرد یک طرف....
الان یه عده تو ایران عکاس و جهانگرد و هنرمند و ورزشکار و ... هستن
یه عده هم در تلاشن که بشن
!!!!


من میبینم که دور و بری هام چه حسرت هایی در این شبکه های اجتماعی میخورند 
از حسرت رفتن به جام جهانی روسیه و کنسرت ها بگیر 
تا داشتن خانه های شیک و مجلل و لباس های جور واجور
متن خوبی بود ، جوادجان سایت من رو هم ببین ... :)
باشه چشم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan