ســکــوت

روش تفسیر در کلام علامه طباطبایی

علامه سید محمد حسین طباطبایی در مقدمه تفسیر المیزان اذعان میکند که بعضی افراد به جای آن که تفسیر قرآن بکنند تطبیق قرآن میکنند. به این معنا که مثلا یک فلیسوف جای آن که بفهمد واقعا قرآن چه میگوید یک گزاره فلسفی را با آیه تطبیق می دهد یا یک طبیعی دان یک گزاره طبیعی را تطبیق میدهد به همین منوال مصوفه و متکلمین این اشتباه را  در طول تاریخ مرتکب شدند.

در ادامه اشاره میکند که روش تفسیر معصومین و ائمه تفسیر بوده، نه تطبیق ما هیچ جا نداشتیم مثلا یک امامی در تفسیر قرآن مسئله طبیعی [مثل زیست شناسی یا ریاضی] را بیان کند. ما باید در تفسیر قرآن یک آیه را با آیه دیگر معنا کنیم. معنای مفهومی قرآن روشن است چرا که فصاحت یک کلام به سادگی اش است اما باید در تعیین مصادیق دقت کرد.

سلام.توصیه می کنم علاوه بر کتب شریعتی،تمام کتابها و مقالاتی را که بر له یا علیه ایشان نوشته شده را هم بخوانید تا بتوانید قضاوت درستی از ایشان داشته باشید.
چمران با شریعتی،رفاقت شدیدی داشته.بعید نیست که کتاب کویر رو خیلی دوست داشته باشه...
موفق باشید
چشم حتما
دعا کنید توفیق اش رو داشته باشیم
سلام.
دقیقا همینطوره.
اتفاقا یکی از مهمترین خطراتی که قرآن کریم و فهم آن را تهدید می کند، مسئله ای بسیار جدی می باشد که شما هم به آن اشاره فرمودید: تطبیق قرآن با گزاره هایی از علوم جدید بشری.

پروژه ای برنامه ریزی شده که در جریان آن در نهایت سعی دارند قرآن را از وحی و عالم بالا منقطع و آن را به یک کتاب علمی عادی تنزل دهند.

ممنونم بابت توضیحات تون
باید یه روز تفسیر قران و بخونم
من که اسمم طلبه گذاشتم هنوز یک دور قرآنو ختم نکردم :/
چه برسه تفسیر
از الان شروع کن
المیزان مقدمه خوندم فقط 😥
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan