ســکــوت

تجربیات وبلاگ نویسیِ یک نویسنده که چند کاغذ بیشتر پاره کرده (بخش دوم)

"قالب وبلاگ"

زیاد خودتان را به خاطر قالب وبلاگ اذیت نکنید؛ سعی کنید فقط چیزی نباشد که مایۀ آبرو ریزی باشد، چون 90 درصد خود متن و نوشته شماست که اهمیت دارد.

 یک قالبی نباشد که چشم را اذیت کند یا که فونت های پست ها  با هم هماهنگ نباشند، مثلا یک پست فونتش بزرگ باشد یکی کوچک یکی وسط چین باشد دیگری راست چین، سعی کنید در کلِ قالب وبلاگ یک سبک خاص و ثابت برای پست نویسی داشته باشید.

قالب وبلاگ سفید رنگ و رنگ روشن بهتر جواب میدهد، سعی کنید زیاد قالب وبلاگتان شلوغ نباشد، خیلی از کادرهای بی فایده را حذف کنید، دو ستونه را بیشتر از سه ستونه پیشنهاد میکنم. مخاطب را گیج نکنید.

"قاتلان وبلاگ"

1- مواظب غلط های املایی و تایپی باشید؛ توصیه ام این است همیشه قبل از انتشار پست یک نگاه دیگر به پست تان بیاندازید قول میدهم غلط های املایی و تایپی زیادی پیدا می کنید که مخاطب را در هنگام نوشتن آزاربدهد.

2- افراط و تفریط در نوشتن نکنید؛ یک وبلاگ نویس خوب کسی است که همیشه یک حالت دائمی در نوشتن داشته باشد، این طور نباشد که ماه اولی که وبلاگ زدید 100 پست بگذارید دو ماه دیگر، ماهی فقط یک پست بگذارید که در آرشیو وبلاگ ثبت شود  مثل بنزین همان لحظه اول زود نسوزید و از بین بروید بعد متوقف بشوید.

پیشنهاد میکنم روزانه فقط یک پست بگذارید تا تمام دنبال کنندگان و مخاطبان برسند آن را بخوانند اگر هم خواستید چند تا بنویسید مانعی ندارد، بزنید برای انتشار در آینده.

3- سبک نوشتاری تان یا کتابی باشد یا گفتاری، اول پست نگید: اومدم خونه مامانم گفت کجا رفته بودی! بعد آخر پست بشه: و مادرم چکی بر صورت دلربای من نواخت و مرا به گوشه ای خزاند :/ . اگر ادبیه تا آخر ادبی اگر کتابیه تا آخر کتابی اگر گفتاریه گفتاری وقس علی هذا...

این قدر وبلاگ داریم که الآن وقتی داخلش میروید حس قبرستان پیدا میکنید، یک زمانی خیلی فعال بوده ولی الان رها کرده و گذاشته کنار یا که برخی بیماری مزمن حذف وبلاگ دارند و پاک میکنند و وبلاگ دیگری میسازند، آقا جان قرار نیست اتفاق خاصی بیافتد با وبلاگ جدید، این حماسی فکر کردن رو از مخ بعضی ها باید بیرون کرد.

"تفاوت پیوندهای روزانه با پیوندها"

پیوندهای روزانه که تاریخ انقضا هم دارند در واقع صفحاتی هستند که توسط وبلاگ نویس خوانده و برگزیده شده اند و  یک تک صفحه از یک مطلب از سایت یا وبلاگ است که آن را به اشتراک میگذارند اما پیوندها در واقع همان تبادل لینک با آدرس و صفحه اصلی یک سایت یا وبلاگ دیگر است.

پیوندها کلی است و پیوندهای روزانه جزئی، سعی کنیم درست استفاده کنیم.

"کلمات کلیدی"

کلمات کلیدی دو فایده ی اساسی دارند، فایده اول شان این است که شما میتوانید با کلمات کلیدی درست از طریق موتورهای جست و جو بازدید و ورودی داشته باشید.

و فایده دوم این است که شما میتوانید با کلمات کلیدی موضوع بندی هم بکنید! یعنی مثلا در تمام پست هایی که مربوط به سیاست است کلمه کلیدی سیاست را اضافه کنید و حتی با آن یک صفحه مستقل ایجاد کنید.

"خواندن دیگر وبلاگ ها"

استاد آموزش وبلاگ نویسی ما همیشه میگفت: شما هیچ وقت وبلاگ نویس خوبی نخواهید شد مگر آن که وبلاگ خوان خوبی باشید!

هر چه بیشتر بخوانید، جوهر قلم خودتان را پر رنگ تر میکنید.

ادامه دارد...
هر شب ساعت 00:00 در وبلاگ سکوت بخوانید
ممنون مطلبتون خیلی کامل بود
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan