سکوتــــــــــ

یادداشت های یک طلبۀ رو به رشد

إن قُلت هایی درباره فضای مجازی( یک پست بسیار مهم با دوستان حزب اللهی)

در حوزه به کسی که به درس استاد اشکال کند میگویند طرف إن قُلت کرده؛ یکی از اصطلاحات رایج حوزوی هاست که معنای نقد یا سوال چالشی یا اشکالی که بر درس استاد سر کلاس میکنند، دارد.

دیروز من با دلایل متعددی که در پست قبلی بیان کردم و به عنوان آخرین پست های اینستاگرامم گذاشتم، این نرم افزار و داداش خلاف کارش تلگرام رو حذف کردم.

پست آخرم درباره ی صحبت با حزب اللهی ها بود که نصیحت کرده بودم از این فضا خارج بشید

یکی کامنت داده : 

مقام معظم رهبری:
"اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم،رئیس فضای مجازی کشور میشدم!
رایانه ها و فضای مجازی و سایبری که الان در اختیار شماست ،اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید میتوانید یک کلمه حرف درست خودتان را به هزاران مستمعی که شما را نمیشناسند برسانید!این فرصت فوق العاده ایست مبادا این فرصت را ضایع کنید که اگر ضایع شد خداوند متعال از من و شما روز قیامت سوال خواهد کرد.

همه مشکلاتمون اینه که همیشه ترسیدیم حرف بزنیم تا هم چیزی شده خودمونو پشت رهبری قایم کردیم...

یا اون یکی دوست قدیمی گفته:

چرت اندر چرت

خدا ایشالا آخر عاقبتمونو از دست تو بخیر کنه جواد

وای اینا چیه میگی خدایی.کجایی داداش این چه فازی هست برداشتی

نظر دوم که جوابش معلوم است، چند تبسم عاقل اندر سفیه کافیش است، من چند ساعت ها وقتم رو پای مطالعه و پرسش و پاسخ درباره ی این تصمیم گذاشتم تا به این نتیجه رسیدم اما خب دوست من نمیدونه و فکر میکنه مطالب من تراوشات ذهنی من در هنگام مستی بوده :D... لابد چه میدانم.

اما نظر اول یک بدفهمی بزرگ و ملی است برای مذهبی های کم سواد. همین امروز اگر رهبر جمهوری اسلامی یک سخنرانی بکند آن طرف موسسات و اندیشکده های دشمن تند تند شروع به کار میکنند و حرف های ایشان را مورد آنالیز قرار میدهند اما ما نه دقت میکنیم نه میدانیم که باید دقت کنیم. 

همان کاری که با قرآن میکنیم و سطحی فرضش میکنیم و درباره ی عمق مطلب اش و تفاسیرش مطالعه نمیکنیم با حرف های رهبری هم، چنین کاری میکنیم. در واقع مشکل عمده ی بچه های انقلابی این است که علم و سواد کافی برا حضور در عرصه فضای مجازی را ندارند؛ یعنی هم مطالعه شان پایین است یا که اصلا ندارند و همچنین تخصص شان میلنگد و آشنایی کافی با رسانه و فضای مجازی را ندارند.

برگردیم به إن قُلت... جواب این است که وقتی رهبری میگوید فضای مجازی مهم است منظورش فضای مجازی است، نه فقط شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام

یک حزب اللهی وقتی این را میشنود سریعا فکر میکند منظور حضرت آقا این است که باید سریع برویم توی توئیتر و اینستاگرام و تلگرام، کانالی اکانتی چیزی بسازیم بعد تند تند، افراد را بمباران اطلاعاتی کنیم، آن هم اطلاعات کم خلاقیت! باو یعنی این طور همه رو مسلمون شدند؟ 

میرود شبکه اجتماعی دشمن یکی را نجات دهد خودش خراب میشود بعد نمیدانم کدام کماندویی بیاید این آتش به اختیار را نجات دهد؟

خبرگزاری رویترز : امروز در دنیا جنگ جهانی خلاقیت بر پاست

نو آوری و خلاقیت پس چه میشود؟

اصلا اون اقایی که حرف آیت الله خامنه ای رو نقل میکنه بقیه حرفاش رو هم خونده؟ اخوی فضای مجازی یک مفهوم عامه شبکه اجتماعی فقط یک بخشی ازش هست.

منطق رهبری اصلا چیز دیگری است

دانه فلفل سیاه و خال مه رویان سیاه

هر دو جانسوزند، اما این کجا و آن کجا

نقل میکنند که رفتند پیش رهبری و از web2 صحبت میکردند، حضرت آقا برگشت گفت شما web 3 رو بسازید. بعد آن زمان اصلا خبری از web 3 نبود، پرسیدند که منظورتان چیست؟

حضرت آقا میگه که: یعنی این وبی که هست رو بگیرید مشکلاتش رو کمتر کنید و ویژگی های خوبش رو بیشتر کنید و نسخه ی ایرانیش رو بسازید، آن زمان این اروپایی ها و غربی ها هستند که به دنبال شما راه می افتند ...

رهبری در ادامه حرفای بالا اذعان میکنند:

دیگران دارند استفاده‌ی درست میکنند؛ بعضی از کشورها طبق فرهنگ خودشان این دستگاه‌ها را قبضه کرده‌اند. ما چرا نمیکنیم؟ چرا حواسمان نیست؟ چرا رها میکنیم این فضای غیرقابل کنترل و غیرمنضبط را؟ مسئولند، یکی از مسئولین هم همینها هستند؛ دستگاه وزارت ارتباطات است.

یعنی حضرت آقا منطق اش نوآوری است نه این فکر محدود که برویم توی یک شبکه اجتماعی و زمین دشمن یه پیجی اکانتی بزنیم این که نشد کار، اون شبکه یا حذفت میکند و پیج ات را میبندد یا خیلی ساده تو رو با توهم کار فرهنگی تنها میگذارد و با سیستم پردازش اطلاعات دیتا ماینینگ و اینتراکتیو مدیا کاری میکند اون حرف شما دیده نشود و عوض اش حرفی که خودش میخواهد دیده شود.

این ناتوانی و نتوانستن و عدم اعتماد به داخل رو بریزید دور... نرم افزارهای داخلی اصلا با هزاران مشکل فنی اما اعتماد کنید حمایت کنید. طرف توی خرمشهر توی خونه کاهگلی با فیبر نوری host زده میفروشه به کشورهای حاشیه خلیج فارس. بعد شما...

اصلا میدانید ایده ی عینک های گوگل برای یک گروه استارت آپ گیلانی بوده؟ اصلا از همه بدتر، زمانی که تلگرام نه استیکر  و نه کانال داشت، این شبکه ی اجتماعی بیسفون بود که برای اولین بار این چیزها را آورد. استادمان ادعا میکرد که تلگرام از بیسفون کپی کرده.

دشمن ما یک اپلیکیشن چند مگی میسازد و 40 میلیون ایرانی را عضو میگیرد این طرف فرد برای فرهنگ سازی و جهاد یک اکانت میسازد :\.

این کجا و آن کجا؟

خارجی یعنی عربی یا انگلیسی؟
گپ همون آی گپ هست؟
غیر ایرانی اند یعنی چه انگلیسی چه عربی چه روسی
البته شک دارم آمار 25 بود یا 35 
ظن دارم 35 درصد
الان خلاصه حرفت این بود که توی وب دو نمیشه کار فرهنگی کرد باید وب 3 رو درست کرد؟
چنین قصدی منظور نبود
غرض، بیان افق دید رهبری در موردفضای مجازی بود که باید کارهای ریشه ای و عمیق شود مثلا به بزرگی ساختن شبکه ملی اطلاعات و یا وب 3 یا ساخت یک شبکه اجتماعی با کیفیت و خلاقانه تر
نه تا این حد سطحی که حداکثر کار فرهنگی را در یک پیچ چند کا ببینیم 
25 درصد کاربران گپ خارجی زبان اند این یک پیروزی است.
والا بین همین انقلابی ها و ولایی ها هم مفسده هست توی اینستا
طرف پیام میذاره خواهرم چقدر حجاب بهتون میاد...احسنت به حجاب زهرایی شما
بذارید من باز نکنم این داستان ها رو...شما خودت تا اخرش رو برو.
درضمن بعضی عکس و ویدیو ها با سرچ میاد بالا که بعد از مدتی منکر عادی میشه برامون،قبح قضیه برامون ریخته میشه

من یکسال هست دی اکتیو کردم،روزای اول سختم بود اما الان راحتم از شایعه و خبرای بد هم دور هستم....
هزار احسنت 
مشکلات اخلاقی یه طرف قضیه است
وقت سوزی و شبهات سیاسی و دینی طرف دیگری است 
هم عقل را نشانه گرفته اند هم غرایز و احساسات
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
Designed By Erfan Powered by Bayan