ســکــوت

آهان عهه آره توی این فیلمه هم بود!

وقتی مبانی عرفان کابالا در یهود را مطالعه میکنم ذهنم تعمیماتِ(این که مفهومی در ذهن بتواند بر مصادیق گونانی صدق شود و عمومیت پیدا کند را تعمیم میگویند) بسیاری به مجموعه فیلم هایی که قبلا دیده ام میدهد. عرفان کابالا یکی از تاثیرگذارترین مکاتب در محتوای فیلم های هالیوودی است. بگذارید چند مبانی این عرفان را بگویم تا شما هم وقتی به حافظه تان مراجعه کردید عنوان این پست را با خود تکرار کنید که "آهان عهه آره توی این فیلمه هم بود!"

جادوگرایی:

 هر چه فیلم که در آن به سحر و جادو اهمیت بسیاری داده میشود و ناجی فیلم یک جادوگر است برگرفته از همین مبناست.

نمونه: مجموعه فیلم های هری پاتر

عددگرایی:

 اگر شخصی عدد خاصی کشف کرده یا فیلم دارد جهان را به وسیله اعداد تفسیر میکند یا تکیه به عددی میشود این فیلم مبنای عدد گرایی دارد.

نمونه: فیلم پی (ساخته دارن آرونوفکسی، این کارگردان یکی از کابالیست های قهار است، فیلم هایش را هم که هر کسی میبیند نمیفهمد، چرا که اولا سبکش سوررئال است و دوما مضامین فیلم هایش عینا روی کابالا سوار شده اند)

گولم:

در عرفان کابالا اعتقاد بر این است که اگر یک عارف یهودی به درجات بالا برسد میتواند که یک جسم بیجان شکل انسان را با ورد خاص عبری/ emet جان ببخشد و آن گولم به او خدمت خواهد کرد. اکثر فیلم هایی که در آن موجودی مثل ربات یا موجودی از جنس سنگ و گل و چوب و... وجود دارد و حرکت میکند اشاره به همین مسئله است. دکتری، دانشمندی، پروفسوری مرده ای را زنده میکند یا اعضای مرده ای را به هم میچسباند.

نمونه: فیلم گولم ( این فیلم برای سال 1915 است، از آن زمان این نقشه ها در حال اجرا بوده اند)

البته مبانی دیگری نیز چون شیطان گرایی(فیلم های سبک ترسناک ارواح و اجنه اکثرا از این نوع هستند) و حروف گرایی و اسلام ستیزی و... هستند که میتوانید برای مطالعه به کتاب های یهود شناسی و شناخت عرفان قبالا مراجعه فرمائید.

مطالب پست برگرفته از کتاب دین در سینمای شرق و غرب استاد محمد حسین فرج نژاد است.

یک مساله مهم این است که در مقابل کابالا و جاذبه های مادیش که برای همه مردم بخصوص جوانان ایجاد می کنه ، اسلام و رهبرانش و مراجع تقلیدش و طلاب چه جاذبه ای ایجاد کردند؟

به نظر من یک وظیفه مهم دین و دست اندکارانش در امروز این هست که اطاعت از خدا و گناه نکردن انقدر جذاب بشه برای جوون ما که سمت سکس و هرزگی نره

باید بپذیریم که فضای باز روابط آزاد و پورن و مصرف گرایی بسیار دست بشریت رو بسته
و دلیل بزرگش کم کاری محتوایی اقایان در دین است
منظور من دین اسلام نیست الزاما
کلیت دین و خدامحوری

التماس دعا
یادتان باشد آقای قالیباف در مناظرات هی از 4 درصدی ها صحبت میکرد. در واقع به غیر از آن 4 درصدی ها یک 4 درصد هم هستند که واقعا دارند کار میکنند و انقلاب رو این ها نگه داشتن. در نقد این مطلب که طلاب و حوزه علمیه چقدر کم کاری کردند و چه کارهایی کرده اند باید دقیق عمل کنیم و تحقیق درست آماری ارائه بدهیم. 

این مطلق گرایی و مطلق نگاه کردن آفت خیلی بدی است که باید کنار گذاشته شود. حوزه هم کار کرده و هم نکرده(یعنی من هم کم کاری هایش را دیده ام هم پر کاری هایش را) ، این طور نبوده که بیکار هم بنشیند، شما شاید حالا من را ببینید که در نقد سینما - که برنده ترین ابزار قدرت نرم در عرصه رسانه ای است- وارد شده باشم. هر کسی بنابر تشخیص خودش یک جایی را گرفته.

نا امید نباشیم ، آینده روشنه.
سلام علیکم

حاجی لینک آقای مستغاثی رو درست بذار. ییکیش رو زدم وا نکرد.


کجاست این لینک خراب؟
پیداش نمیکنم
در ضمن، یه کم باید بزنیم تو کار تولید.

همین آقای فرج نژاد که میگی، من یه بار رفتم خونه ش. برای مشاوره.
بچه ش داشت داستان اسباب بازی 3 نگاه می کرد!
بعد خودش گفت این فیلم ها پر از نمادهای فراماسونری و ... هستش. تمامخب چه میشه کرد! وقتی ما تولید نمی کنیم، نه نتها بچّه هامون، بلکه خودمون هم باید بشینیم فیلم های اونا رو نگاه کنیم. خدا وکیلی هم فیلماشون قشنگه!
این مطلبی که گفته آه و ناله هاش رو اینجا کردم:
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan