ســکــوت

آموزش وبلاگ نویسی(بخش پنجم)دومین قسمت نویسندگی خلاق

"بلای شهر نشینی"

شهر نشینی ما انسان ها معضلاتی را در پی داشته؛ یکی از این مشکلات کمرنگ شدن اخلاق در بین ما آدم هاست. یک نویسنده ی موفق و متعهد در برابر جامعه اش بی خیال نیست، دغدغه مند است، برایش اهمیت دارد در دور و اطرافش چه میگذرد، به طور کل یک نویسنده نگاهش با دیگران متفاوت است. تمامی آن 14 موردی که در پست قبل نوشتم را همه رو باید یک جا در نظر داشته باشید. 

سعی کنید علائم نگارشی را در حد ضرورت استفاده کنید چرا که استفاده ی اشتباه و افراطی آن باعث آزار مخاطب میشود [با این جای حرف استاد زیاد حال ننمودم]

"مخاطب شناسی"

چند نکته را خدمتتان عرض میکنم تا بتوانید در نوشته هایتان  مخاطب را بهتر و بیشتر از گذشته مد نظر داشته باشید و بشناسید و در نتیجه تاثیر بیشتری بگذارید:

یک: توجه کنید که مخاطب تان یک موجود هوشمند است؛ این طور فکر نکنید که فقط خودتان دارای عقل و فهم هستید، این را بدانید که ضرورتا تابع و مقلد شما نیست!

دو:مخاطب مخالف نیست ولی منتقد است؛ مخاطبی که مطلب شما رو میخواند اگر انتقادی کرد دشمن خونی شما نیست، شاید دلسوز شما باشد، تعامل صبرمندانه داشته باشید و از انتقاد او استقبال کنید!

سه: مخاطب ترکیبی از احساس و عقل است؛ توجه کنید که برای چه مخاطبی مینویسید، چه مقدارش احساسی باشد چه مقدارش عقلانی، شاید مخاطبتان زیاد طرفدار مسائل صرفا عقلانی نباشند، نیاز مخاطب را هم منظور کنید.

چهار: تفکیک خواننده از شنونده؛ نوشته ی شما یک منبر نیست! اقناعی حرف نزنید.

پنج: مخاطب شما منصف است؛ بنابراین لازم نیست که یک حرف را صد بار تکرار کنید، چه میدانم تند بشوید یا که قسم بخورید.

شش:نامه بنویسید نه پایان نامه؛ برای بهتر نوشتن با خودتان فکر کنید که انگار دارید برای یک نفر نامه مینویسید، زیاد خودتان را اذیت نکنید، راحت باشید و به خودتان فشار نیاورید.

هفت:مخاطب مرید شما نیست؛ متن شما نباید، باید نباید داشته باشد[نگید خودش گفت باید، متن آموزشیه]، باید و نباید جا دارد جایش هم در قانون است، آمرانه با مخاطب تان حرف نزنید.

هشت:گاهی مناسب ترین مخاطب خود متکلم است؛ یک بار خودتان متن خود را بخوانید و خود را جای مخاطب بگذارید، مخاطب چه فکری میکند؟ نظرش چیست؟ خودتان منتقد خود شوید.

رعایت این موارد در صمیمت، سادگی و روانی نوشته هایتان اثر دارد.

امیدوارم همه مون نویسنده های مشتیِ درست نویسی از کار در بیاییم...

هر شب ساعت 00:00 منتظر باشید 

شب، بخیرِ همگی...

سلام و درود
اگر دوست داشتید و و قت کردید از وبلاگ من هم بازدید کنید ضمنا دنبالتون کردم انشالله که بتونم از مطالبتون استفاده کنم
سلام
اخوی تا درست دل به کار ندی کسی دنبالت نمیکنه :/
برای دنبال کننده جذب کردن باید درست به افراد اهمیت بدی تا جذبت بشن
و الا پیام هات میره توی اسپم ها
وبلاگ نویسی هنوز خیلی فضا برای کار دارد
چه درمحتوا و چه در آموزش
قلمتان پایدار باشه ان شالله
وبلاگ نویسی برای دهه 80 مفید بود
الآن دیگه شبکه های اجتماعی جای وبلاگ نویسی رو گرفتن
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan