سکوتــــــــــ

اوج بگیر حتی به تنهایی

نقد فیلم annihilation 2018 (نابودی)

مقدمه

فیلم annihilation دومین ساختۀ الکس گارلند با بودجۀ 55 میلیون دلاری در ژانر علمی - تخیلی، ترسناک، ماجراجویانه، تریلر و... در 13 فوریه 2018 به روی پرده رفت. این فیلم اقتباسی از یکی از کتاب های سه گانه جف وندرمیر /Jef Vander Meer است که به همین نام annihilation است و برندۀ جوایز متعددی نیز شده.

بسیاری از منتقدینِ خود خوان که این فیلم را دیده بودند حتی از اولی‌ترین مبانی فیلم نیز سر در نیاورده و آن را ضعیف و احمقانه پنداشته بودند. این مشکلی است که حتی در نقدهای خارجی نیز مشهود بود. به نوعی حتی تیترشان هم از درماندگی و عجزشان در فهم خبر میداد و برخی اعتراض میکردند که این فیلم توهینی به مخاطب است و در رساندن مفاهیمش به شدت ضعیف است.

در ادامه با ما همراه باشید تا نقدی موشکفانه را بخوانید که حداقل 30 ساعت وقت صرفش شده!

  • ادامه مطلب

آهان عهه آره توی این فیلمه هم بود!

وقتی مبانی عرفان کابالا در یهود را مطالعه میکنم ذهنم تعمیماتِ(این که مفهومی در ذهن بتواند بر مصادیق گونانی صدق شود و عمومیت پیدا کند را تعمیم میگویند) بسیاری به مجموعه فیلم هایی که قبلا دیده ام میدهد. عرفان کابالا یکی از تاثیرگذارترین مکاتب در محتوای فیلم های هالیوودی است. بگذارید چند مبانی این عرفان را بگویم تا شما هم وقتی به حافظه تان مراجعه کردید عنوان این پست را با خود تکرار کنید که "آهان عهه آره توی این فیلمه هم بود!"

جادوگرایی:

 هر چه فیلم که در آن به سحر و جادو اهمیت بسیاری داده میشود و ناجی فیلم یک جادوگر است برگرفته از همین مبناست.

نمونه: مجموعه فیلم های هری پاتر

عددگرایی:

 اگر شخصی عدد خاصی کشف کرده یا فیلم دارد جهان را به وسیله اعداد تفسیر میکند یا تکیه به عددی میشود این فیلم مبنای عدد گرایی دارد.

نمونه: فیلم پی (ساخته دارن آرونوفکسی، این کارگردان یکی از کابالیست های قهار است، فیلم هایش را هم که هر کسی میبیند نمیفهمد، چرا که اولا سبکش سوررئال است و دوما مضامین فیلم هایش عینا روی کابالا سوار شده اند)

گولم:

در عرفان کابالا اعتقاد بر این است که اگر یک عارف یهودی به درجات بالا برسد میتواند که یک جسم بیجان شکل انسان را با ورد خاص عبری/ emet جان ببخشد و آن گولم به او خدمت خواهد کرد. اکثر فیلم هایی که در آن موجودی مثل ربات یا موجودی از جنس سنگ و گل و چوب و... وجود دارد و حرکت میکند اشاره به همین مسئله است. دکتری، دانشمندی، پروفسوری مرده ای را زنده میکند یا اعضای مرده ای را به هم میچسباند.

نمونه: فیلم گولم ( این فیلم برای سال 1915 است، از آن زمان این نقشه ها در حال اجرا بوده اند)

البته مبانی دیگری نیز چون شیطان گرایی(فیلم های سبک ترسناک ارواح و اجنه اکثرا از این نوع هستند) و حروف گرایی و اسلام ستیزی و... هستند که میتوانید برای مطالعه به کتاب های یهود شناسی و شناخت عرفان قبالا مراجعه فرمائید.

مطالب پست برگرفته از کتاب دین در سینمای شرق و غرب استاد محمد حسین فرج نژاد است.

تن ها ئی

تنهایی، تنهائی، تن ها ئی، تن هایی را میبینم که خاک سرد مدرنیته آن ها را به آدم هایی گوشه گیر بدل کرده است. خود نمیدانند و خود نمیفهمند که چرا وقتی در اتوبوسی، مترویی یا هر جای عمومی دیگری که وارد میشوند آن جایی مینشینند که موجوداتِ از جنس آدم کمیاب تر باشند و طوری چهره شان را در هم پیچیده میکنند که کسی نتواند با آن ها وارد گفت و گویی شود.

این انسان تن هاست، تنهایی که میخواهد تنهایی واقعی اش را با اجتماعِ پوشالیِ مجازی ماله کشی کند و موفق هم نخواهد شد. چهره اش آن قدر سرد است که رنگ سفید برف دارد و بار احساساتش را اموجی های این فضا به دوش میکشند.

مدرنیته، مدرنیته، مدرنیته از زمانی که وارد شد دوستی ها را کمرنگ کرد و با خودش برد. خواصش همین است، مدرنیته یکی از پایه هایش اصالت فرد یا ایندیویدوالیسم است.

این انسان دیگر انسان نیست، آدم است. انسان انسان نیست اگر انسش را از دست بدهد، در خودش فرو میرود و مچاله میشود و شاید فوق فوقش همدمش سگ و گربه و ماری شود. 

تن ها ئی، روان ها و روح ها را بیمار کرد. روحشان چروکیده و افسرده است و به سان مرده هایی میمانند که حرکت میکنند. پسر از پدرش، زن از شوهرش و دختر از مادرش فراری است.

در چنین وضعی از چنین پدر و مادرهای مرده صفتی، تنها انتظار به دنیا آمدن نوزاد های زنده میرود. نوزادهایی که وقتی پا به سن کودکی میگذارند تبلتی در دست دارند که به سختی آن را حمل میکنند.

در دومین وبلاگ قبلی ام گفته ام و باز هم میگویم؛ کودکی که پس از مادرش با تکنولوژی انس بگیرد، حالا که ازدواج کرده نباید از او شکایت کنیم که چرا به تلفن همراهش، بیش از همسرش اهمیت میدهد.

شنیدم که مرد در دادگاه به زنش گفت بین من و بچه ات و این گوشی یکی را انتخاب کن، دقایقی بعد، زن گوشی را در آغوش گرفته بود و کودکش در بغل پدر اشک میریخت.

سینمای ایران متاثر از سینمای هند است

علی اصغر سیاحت: سینمای فیلم فارسی ایران متاثر از سینمای هند است. در فیلمی مثل فیلم دختر لر حتی عوامل فنی نیز از هند آورده میشوند. سینمای هند یک سینمای عامه پسند است که همراه رقص، آواز و عیاشی است.

محمد حسین فرج نژاد: فیلمهای تاریخ مقدس در ایران تاثیرات خوبی گذاشته اند، یک فیلمی مثل فیلم حضرت یوسف که موفقیت بالایی کسب کرد باعث شد سیر جدیدی از فیلم ها با نگاه دین نوین جهانی و نگاه نئو لیبرالی پروتستان و یهودی در هالیوود ساخته شود. فیلم های نوح دارن آرونوفسکی و فیلم موسی ریدلی اسکات جوابی منفعلانه در برابر فیلم حضرت یوسف بودند.

برنامه شعبده شوم - رادیو گفت و گو - 24 خرداد 1397

روش خصوصی سازی وبلاگ بیان

اگر وبلاگ شما یک وبلاگ شخصی است و خوش ندارید کسی به آن سر بزند چه کنیم؟

تمامی تیک ها را بردارید

در حیاط خلوت وبلاگ خود خوش باشید

و رها از جهانیان در دفترچۀ شخصیِ آنلاینِ خود بنویسید.

آموزش وبلاگ نویسی(بخش پنجم)دومین قسمت نویسندگی خلاق

"بلای شهر نشینی"

شهر نشینی ما انسان ها معضلاتی را در پی داشته؛ یکی از این مشکلات کمرنگ شدن اخلاق در بین ما آدم هاست. یک نویسنده ی موفق و متعهد در برابر جامعه اش بی خیال نیست، دغدغه مند است، برایش اهمیت دارد در دور و اطرافش چه میگذرد، به طور کل یک نویسنده نگاهش با دیگران متفاوت است. تمامی آن 14 موردی که در پست قبل نوشتم را همه رو باید یک جا در نظر داشته باشید. 

سعی کنید علائم نگارشی را در حد ضرورت استفاده کنید چرا که استفاده ی اشتباه و افراطی آن باعث آزار مخاطب میشود [با این جای حرف استاد زیاد حال ننمودم]

"مخاطب شناسی"

چند نکته را خدمتتان عرض میکنم تا بتوانید در نوشته هایتان  مخاطب را بهتر و بیشتر از گذشته مد نظر داشته باشید و بشناسید و در نتیجه تاثیر بیشتری بگذارید:

یک: توجه کنید که مخاطب تان یک موجود هوشمند است؛ این طور فکر نکنید که فقط خودتان دارای عقل و فهم هستید، این را بدانید که ضرورتا تابع و مقلد شما نیست!

دو:مخاطب مخالف نیست ولی منتقد است؛ مخاطبی که مطلب شما رو میخواند اگر انتقادی کرد دشمن خونی شما نیست، شاید دلسوز شما باشد، تعامل صبرمندانه داشته باشید و از انتقاد او استقبال کنید!

سه: مخاطب ترکیبی از احساس و عقل است؛ توجه کنید که برای چه مخاطبی مینویسید، چه مقدارش احساسی باشد چه مقدارش عقلانی، شاید مخاطبتان زیاد طرفدار مسائل صرفا عقلانی نباشند، نیاز مخاطب را هم منظور کنید.

چهار: تفکیک خواننده از شنونده؛ نوشته ی شما یک منبر نیست! اقناعی حرف نزنید.

پنج: مخاطب شما منصف است؛ بنابراین لازم نیست که یک حرف را صد بار تکرار کنید، چه میدانم تند بشوید یا که قسم بخورید.

شش:نامه بنویسید نه پایان نامه؛ برای بهتر نوشتن با خودتان فکر کنید که انگار دارید برای یک نفر نامه مینویسید، زیاد خودتان را اذیت نکنید، راحت باشید و به خودتان فشار نیاورید.

هفت:مخاطب مرید شما نیست؛ متن شما نباید، باید نباید داشته باشد[نگید خودش گفت باید، متن آموزشیه]، باید و نباید جا دارد جایش هم در قانون است، آمرانه با مخاطب تان حرف نزنید.

هشت:گاهی مناسب ترین مخاطب خود متکلم است؛ یک بار خودتان متن خود را بخوانید و خود را جای مخاطب بگذارید، مخاطب چه فکری میکند؟ نظرش چیست؟ خودتان منتقد خود شوید.

رعایت این موارد در صمیمت، سادگی و روانی نوشته هایتان اثر دارد.

امیدوارم همه مون نویسنده های مشتیِ درست نویسی از کار در بیاییم...

هر شب ساعت 00:00 منتظر باشید 

شب، بخیرِ همگی...

کتب تعبیر خواب صحتی ندارند!

از خواب میپرد، از جایش بر میخیزد گوشی کوفتی اش(واقعا کوفتی) را بر میدارد و در جستجوگر مرورگرش تایپ میکند: تعبیر خواب تلگرام! وارد سایت میشود، در پستی نوشته شده:تلگرام در خواب های ما خبر آشنایی و دوستی است! تمام موهای وسط سرش از تعجب میریزد...

موهایش را چپ میزند و ادامه اش را میخواند: اگر در خواب ببینید که تلگرامی به اسم شما رسیده از جانب رئیس یا مافوق خود هرکس که بر شما ریاست دارد احضار می شوید و احیانا کاری به شما محول می گردد که انتظارش را ندارید و فکر نمی کنید شما مورد انتخاب قرار بگیرید!

 دچار رعشه میشود... دستانش میلرزد با خود میپرسد از کدامین مغز خشتک مانندی همانا چنین تعبیر خوابی بیرون آمده؟

حال داستان چه بوده؟ قبل خواب آن قدر مغزش در صفحات آبی رنگ تلگرام پوسیده شده که حتی در خواب هم دارد به صفحه چت تلگرام نگاه میکند.

موضوع پست درباره ی تعبیر خواب است و نه اعتیاد عمر سوزِ مجازی! عرضم به خدمتتان که خودمان را اذیت نکنیم، یکی از علمایی(آیت الله فاطمی نیا) که در مورد تعبیر خواب تحقیق کرده اند میگویند:

هیچ یک از این تعبیر خواب ها موثق نیست، هیچ کدام درست نیست. اصلا تعبیر خواب یک علمی است که از طرف خدا به آدمی عنایت میشود، یک شخصی مثل ابن سیرین به خاطر آن که ترک گناه کرد این علم به او عنایت شد. استخاره هم همین است پیش هر کسی نباید رفت...

من تمام این تعبیر خواب ها را دیدم هیچ کدام صحت و سقمی ندارند، فقط در یک کتاب عربی برای فلان نویسنده یک مقداری درست بود.

دو نفر می آمدند پیش ابن سیرین یک خواب دیده بودند اما تعبیر هر کدام برای دیگری متفاوت بود! هر که به حال خودش تعبیر مجزایی دارد.


پی نوشت: معنای تلگرام یعنی جواب تلگرافی که به دست کسی میرسد نه اپلیکیشن تلگرام. که همون قدر تعبیر خوابش مسخره است که تعبیر خواب تلگرام اپلیکیشنی است!

نمیدانم دقیقا چطور تعبیر خواب هایی مثل یخچال و سیگار و تلویزیون و هدفون را میسازند؟! هدفشان چیست؟ بسیار موضوع قابل تاملی ست

اوج بگیر حتی به تنهایی، نیاز نیست کسی همراهی‌ات کند، بعضی‌ها لیاقت هم پروازی با تو را ندارند، مثل کیسه‌های شنی می‌مانند که باید آن‌ها را از بالنِ وجودت بِکَنی و معلقشان کنی میانِ زمین و هوا

شش - چشم‌هایم را که باز کردم غروبِ جمعه به رنگ خون شده بود.
یک چیزی شبیهِ سمتِ چپ تصویرِ هدر ولی خیلی پر رنگ‌تر و مخوف‌تر. با ترکیب رنگ‌های صورتی، سورمه‌ای و قرمز...
در قالب کوه‌های کرمانشاه و دشتی پهناور.
انگار آسمان این بار می‌خواست خون ببارد...
Designed By Erfan Powered by Bayan